Czarna dziura internetu

Karoliona Mełnicka „Czarna dziura internetu”
Pokaz filmu „Pozaprzestrzeń” i dyskusja nad materią niewidzialną z udziałem artystki.
sobota 16.01.2016, godz 18

Pluralistyczny charakter przestrzeni wirtualnej opiera się na jej fizycznych wymiarach: zanim przerodzi się w ten widzialny ukazując się jako obraz na wyświetlaczu laptopa lub smartfona, funkcjonuje na poziomie sygnału radiowego.
Niewidzialność tego zjawiska stanowi powód jego ignorancji, jednak wpływ generowanych sygnałów stanowi jedną z niezbadanych tajemnic przyszłości.
Na etapie współczesności, efekt zanieczyszczenia przestrzeni sygnałem radiowym można zaobserwować na przykładzie stopniowej degradacji technologii używanej do obserwacji kosmosu przez radioastronomów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W podtoruńskiej wsi Piwnice, w 1994 roku, wybudowano gigantyczny, 32-metrowy radioteleskop, którego zasięg badawczy, każdego roku ograniczany jest coraz bardziej przez zanieczyszczenia sygnału radiowego.

Prezentowany film jest zapisem pracy radioteleskopu na częstotliwości, której wyniki są nieweryfikowalne, co oznacza, że badania na tych pasmach nie przynoszą dziś żadnych efektów z powodu emitowanych zakłóceń.
Internet coraz częściej wykorzystywany jest przez astronomów jako nośnik informacji o kosmosie badanym z perspektywy radioteleskopów chronionych przed wpływem zanieczyszczenia sygnałem radiowym. Video stanowi więc metaforyczny obraz zagłady technologii pozyskującej obiektywną informację o wszechświecie, na rzecz jej wirtualnego odbicia – Internetu, stanowiącego obecnie kluczowe narzędzie pracy toruńskich astronomów.

Po pokazie filmu odbędzie się dyskusja nad wpływem promieniowania elektromagnetycznego na nasze życie.

 

Sequence 05.Still001

Karolina Mełnicka (1988) jest absolwentką kulturoznawstwa UAM w Poznaniu, studiuje na Akademii Sztuki w Szczecinie. Zajmuje się sztuką wideo, fotografią, obiektem i performansem. Jest zainteresowana badaniem granic percepcji zmysłowej i pozazmysłowej w kontekście wpływu technologii na codzienne życie i tożsamość jednostki.

Film został zrealizowany ze środków Prezydenta Miasta Torunia.