OBSERWATORIUM MIEJSKIE: GRANICE
// SEMINARIUM/WYKŁADY/SPOTKANIA // 29.04 /18-20.06.2015
// PLENER // 31.07-02.08. 2015
// WYSTAWA // 22.08-06.09.2015
Obserwatorium miejskie jest festiwalem realizowanym w przestrzeni miejskiej Torunia od 2012 roku. Projekt, powstały z inicjatywy Fundacji Smacznego!, skupia się na zjawiskach peryferyjnych, osobnych i efemerycznych.
W tegorocznej edycji Obserwatorium miejskiego: Granice Fundacja Smacznego! planuje poszukiwania artystyczne poza obszarem centrum miasta. Projekt zakłada artystyczne badanie miejsc znaczących dla obecnego i przyszłego charakteru Torunia jako miasta rozwijającego się i zmieniającego także poza obszarem Starówki. Zaproszeni artyści z terenu całej Polski, wraz ze specjalistami z dziedziny antropologii, urbanistyki i ekologii, podejmą się twórczej analizy i komentarza na temat peryferyjnych i granicznych dzielnic Torunia. Przeniesiemy twórczość artystyczną w miejsca na co dzień jej pozbawione, osadzając „Obserwatorium” w unikalnym kontekście miejskim. Zarazem podjęty temat rozlewania się miast i peryferii od kilku lat stale gości w rozważaniach nad przyszłością miast polskich, rozwoju krajobrazu kulturowego oraz związanych z tym szans i zagrożeń.
W założeniu projektu nie dominuje czysto logistyczne, pragmatyczne spojrzenie na dzielnice peryferyjne. Chodzi raczej o zastanowienie się nad ich potencjałem kulturotwórczym, a także o zbadanie ich charakteru: celem projektu będzie przeanalizowanie dlaczego w określonych warunkach historyczno-kulturowych, tak a nie inaczej wspomniane dzielnice się ukształtowały, w jakim kierunku przebiega ekspansja miasta i dlaczego; jakie miejsce zajmują te dzielnice w miejskim organizmie. Większość działań kulturalnych odbywa się w centrum miasta – tam mieszczą się zarówno publiczne instytucje kultury, jak również tam działa duża część organizacji pozarządowych. Brakuje działań sprzyjających poznawaniu dzielnic oddalonych od centrum – często pozostają one białą plamą na mapie także dla wieloletnich mieszkańców Torunia. Projekt jest odpowiedzią Fundacji Smacznego! na ten stan rzeczy. Zrealizowane w jego ramach badania i prace artystyczne dadzą wielu odbiorcom możliwość poznania i docenienia miejskich peryferiów, a mieszkańcom tych dzielnic pozwolą spojrzeć świeżym okiem na ich miejsce zamieszkania.
Zapraszamy do śledzenia rozwoju projektu w tym roku i wypatrywania rogatek miasta!
Artyści uczestniczący w projekcie:
Piotr Bujak, Tobiasz Jędrak, Magdalena Kosek, Katarzyna Malejka, Dominik Stanisławski, Tytus Szabelski, Magda Węgrzyn
Kuratorzy:
Maria Niemyjska // Marcin Zalewski // Galeria Miłość
—
Organizator:
Fundacja smacznego!
http://
Galeria Miłość
Fundacja Wybudowania