Z daleka; spoza czasu, z pustkowia

Wiola Uzjadowska Z daleka; spoza czasu, z pustkowia
spotkanie/prezentacja autorska
30.09.2016  godz. 18

 

„One przybywają z daleka; spoza czasu, z pustkowia, gdzie wiodą swój żywot czarownic, spod spodu, spod “kultury”, z dzieciństwa, tak bolesnego, że trzeba je zapomnieć, pogrzebać w niepamięci. Małe dziewczynki uwięzione w “źle wychowanych” ciałach. Pełne rezerwy, niedostępne nawet same dla siebie, zimne jak głaz. Nieczułe. Ale cóż się pod tym kłębi!”
Hélène Cixous, Laugh of the Medusa

Z daleka; z poza czasu, z pustkowia jest wizualną i dźwiękową ilustracją do programowego tekstu francuskiej filozofki Hélène Cixous Śmiech Meduzy, w którym pojawia się teza o niemożliwości wyrażenia kobiecego doświadczenia bez naruszenia reguł gatunkowych i normatywnie traktowanej literackości. Również na polu szeroko pojętych sztuk wizualnych kobiety – artystki zmagają się z podobnym problem, o którym pisała Cixous.
Praca ta jest próbą użycia istniejących już środków wizualnych i dźwiękowych do przedstawienia metaforycznego „pustkowia/dziczy”, w którym kłębią się owe niewyrażalne kobiece ekspresje. Narracja instalacji oparta jest o relacje pomiędzy trzema zmysłami: dźwiękiem, obrazem i dotykiem (w postaci fakturalnych rysunków), w której następuje swoisty dysonans pomiędzy obecnością a niebytem. Sensualne i emocjonalne nagranie dźwiękowe stoi w kontraście z sennym, stabilnym i niemal nieziemskim islandzkim krajobrazem. Proces kreacji pracy oparty był o współprace z trzema kobietami w różnym wieku i o różnym pochodzeniu a także doświadczeniu muzycznym, których improwizacja wokalna zostały uchwycone podczas sesji nagraniowej.

„Zanurz się w wewnętrznych wodach;
w sobie samej
w dziczy
Gdzieś w dali
Gdzieś poza
W pustkowiu .
Wystarczy spojrzeć w twarz Meduzy by ją ujrzeć; od tego się nie umiera. Ona jest piękna i śmieję się”

autor:
Wiola Ujazdowska
dźwięk:
James Pearce
Wokal:
Camille Faivre d’Arcier
Arndís Inga Einarsdóttir,
Freydís Balbina Aradóttir

 

Wiola Ujazdowska jest polską artystką wizualną. Studiowała malarstwo i historie sztuki na UMK Toruń oraz w Cologne Institute of Apply Sciences w Koloni. Od 2014 roku mieszka w Islandii gdzie koordynuje i współtworzy projekty edukacyjne i artystyczne we współpracy m.in. z UNESCO, Reykjavik Art Museum, Nylistasafnid, Reykjavik Dance Festival. Współtworzyła artist-run space/ galerie Listastofan. Jej prace prezentowane były w galeriach na terenie Polski, Niemiec, Islandii.